Matchy nie trzeba już nikomu przedstawiać. Jednak czy wiemy, jak ten zielony proszek wpływa na nasz organizm? Przyznam, że do tej pory podchodziłam do niej bardzo scepetycznie. Nie wierzyłam, że zielona breja może dobrze smakować. Do czasu, aż moja nastolatka wprowadziła mnie w ten świat i odkryła przede mną zupełnie nową kulturę. Nie każdemu odpowiada smak matchy. Ale zaufajcie. Odpowiednie zaparzenie i dodatki naprawdę zmieniają dotychczasowe nastawienie. Ten wyjątkowy proszek, pochodzący z Japonii, to coś więcej niż tylko modny instagramowy trend. Matcha ma długą historię, głębokie korzenie kulturowe i niezliczone korzyści zdrowotne. Ale czym dokładnie jest matcha, jakie ma właściwości, jak wypada w porównaniu z kawą, jak można ją wykorzystać w kuchni i dlaczego warto ją pić?
Matcha to specjalnie uprawiana i przetwarzana zielona herbata, której liście są mielone na drobny proszek. Uprawa matchy różni się od tradycyjnej zielonej herbaty. Na kilka tygodni przed zbiorami krzewy herbaciane są zacieniane, co zwiększa zawartość chlorofilu, aminokwasów i nadaje liściom ciemniejszy zielony kolor. Po zbiorach liście są parowane, suszone i mielone w kamiennych młynach na drobny proszek, który posiada całą gamę właściwości dla naszego zdrowia.
Matcha jest niezwykle bogata w katechiny (nie martwcie się, ja też dopiero poznaję te słowa), które są silnymi antyoksydantami. Te związki pomagają w neutralizacji wolnych rodników, co może zmniejszać ryzyko chorób nowotworowych i innych chorób przewlekłych. Ich obecność wpiera również nasz układ odpornościowy, więc zimą zamiast tradycyjnej herbaty z cytryną do termosa możemy śmiało parzyć matchę. Coraz częściej zauważam, że jako społeczeństwo dotyka nas mgła mózgowa i problemy ze skupianiem. A słyszeliście o L-teaninie? To taki aminokwas, który wywołuje stan relaksacji i jednocześnie poprawia koncentrację. L-teanina w połączeniu z kofeiną zapewnia stały poziom energii bez nagłych spadków. Wspomaga nasz metabolizm i jest świetym wsparciem w walce o kilogramy. Jej zielony kolor to zasługa chlorofilu, który w matchy pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, wspomagając naturalne procesy detoksykacji.
Dodatkowo, jeśli włączymy matchę na stałe do naszej rutyny, możemy obniżać poziom złego cholesterolu i redukować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Wydawać by się mogło, że matcha i kawa różnią się tylko kolorem. W kawiarniach możemy spotkać te same odpowiedniki matcha latte – caffe latte, matcha tonic – espresso tonic itp. Pewnie zastanawiacie się, którą opcję wybrać? Oba napoje zawierają kofeinę, jednak ich wpływ na organizm jest różny. Matcha zapewnia bardziej stabilne i długotrwałe źródło energii dzięki obecności kofeiny i L-teaniny. Z kolei kawa może powodować nagłe skoki energii, a następnie spadki, co może prowadzić do uczucia zmęczenia i nerwowości. Ponadto, matcha oferuje dodatkowe korzyści zdrowotne, takie jak wyższa zawartość antyoksydantów i właściwości detoksykacyjne.
Przygotowałam też dla Was dwie propozycję na przygotowanie matchy. Moje serce skradło obłędne połączenie porzeczek, białej czekolady i mleka owsianego. A drugi przepis to ukochany, letni smak dzieciństwa czyli koktajl truskawkowy. Oba oczywiście w połączeniu z matchą. W moim domu trwa debata, która matcha wygrywa, ale powiem Wam w sekrcie, że obie są warte wypróbowania.
Skład:
matcha z porzeczkami i białą czekoladą
2 g matcha
80 ml gorącej wody
200 g czerwonych porzeczek
100 g białej czekolady
ok. 250 ml napoju roślinnego (użyłam napój owsiany)
ok. 4 kostki lodu
A oto jak to zrobić:
1. Do małego naczynia o szerokim dnie dodajemy matchę Matcha Bros i zalewamy gorącą wodą.
2. Za pomocą specjalnej, bambusowej miotełki dokładnie roztrzepujemy matchę do uzyskania jednolitej, spienionej konsystencji. Porzeczki dokładnie myjemy i przekładamy na talerz. Rozgniatamy za pomocą widelca. W małym garnuszku rozpuszczamy białą czekoladę. W międzyczasie za pomocą spieniacza do mleka spieniamy napój roślinny.
3. Do wysokiej szklanki (ok. 400 ml) przekładamy mus porzeczkowy i przelewamy białą czekoladę, rozlewając ją po ściankach szklanki. Wrzucamy kostki lodu i zalewamy spienionym mlekiem. Na koniec dodajemy matchę.
Skład:
matcha z koktajlem truskawkowym
2 g matchy
80 ml gorącej wody
ok. 100 g świeżych truskawek
250 ml napoju roślinnego
1 łyżeczka miodu
ok. 4 kostki lodu
A oto jak to zrobić:
1. Do małego naczynia o szerokim dnie dodajemy matchę i zalewamy gorącą wodą. Za pomocą specjalnej, bambusowej miotełki dokładnie roztrzepujemy matchę do uzyskania jednolitej, spienionej konsystencji.
2. Umyte truskawki wrzucamy do kielicha blendera wraz z miodem i mlekiem. Blendujemy na gładką masę.
3. Do wysokiej szklanki (ok. 400 ml) wrzucamy kostki lodu i dodajemy powstały koktajl. Zalewamy matchą.
komentarzy 20
A gdzie przepis na matchę z białą czekoladą i porzeczkami?
dodany przez Ilona @ 16 lipca 2024 o 09:27. #
No właśnie, gdzie jest?
dodany przez Patrycja @ 17 lipca 2024 o 01:11. #
Znajdziesz go na blogu Zosi: https://www.makecookingeasier.pl/na-slodko/czy-matche-da-sie-polubic-matcha-z-biala-czekolada-i-porzeczkami-lub-matcha-latte-z-truskawkami/
dodany przez Paulina z simplistic.pl @ 17 lipca 2024 o 16:02. #
Ach tak, to takie logiczne
dodany przez Ilona @ 22 lipca 2024 o 18:15. #
„Zielona breja”, ujęło mnie to określenie Zosiu 😆Przepis bardzo fajny, wypróbuje. Pozdrawiam.
dodany przez Alicja @ 16 lipca 2024 o 12:14. #
Co w nim ujmującego? 🤦🏼♀️
dodany przez Gog&Magog @ 16 lipca 2024 o 19:37. #
To sarkazm 😆
dodany przez Alicja @ 18 lipca 2024 o 14:47. #
Świetny tytuł :) Też się nad tym zastanawiam :)
dodany przez Anna @ 16 lipca 2024 o 15:39. #
Co w nim świetnego?
dodany przez Anonim @ 18 lipca 2024 o 16:58. #
Warto byloby poinformowac o prawidlowym sposobie zaparzania matchy. Porcje matchy (1-2 gr) nalezy najpierw przesiac przez sitko aby uniknac grudek. Dopiero potem zalewamy ja goraca woda i „roztrzepujemy” ale w odpowiedni sposob, czyli w taki sposob aby mieszanie przypominalo zygzak. Warto dodac, ze jesli chcemy spienic matche bez mleka, to nalezy wlac goraca wode do srodka miseczki i mieszac rowniez zygzakiem. Nasze mieszanie powinno przypominac pisanie litery M lub W. Na 2 gr matchy potrzebne jest 100 ml wody o temperaturze 160-175 stopni. Wydaje mi sie, ze post jest sponsorowany przez Matcha Bros (w innym przypadku matcha zostalaby okreslona jako po prostu „matcha” bez odnoszenia sie do marki) ale nie trzeba wydawac 80 zlotych za 50 gr aby cieszyc sie dobrym smakiem matchy choc oczywiscie (jesli mamy na to srodki) mozemy zainwestowac troche wiecej w zakup matchy. Pozdrawiam!
dodany przez Kamila @ 19 lipca 2024 o 11:35. #
Jaka Matche polecasz? Jakie marki?
dodany przez Alicja @ 19 lipca 2024 o 16:12. #
U mnie sprawdzila sie Matcha Uji premium jak rowniez Ouritsu Matcha. Uji i Kyoto to najlepsze regiony do uprawy matchy. Kagoshima i Aichi (stamtad swoja matche sprowadzaja Matcha Bros) to rejony rowniez z dobra matcha ale nie takiej jakosci jak z Uji lub Kyoto. Warto wiedziec, ze matcha organiczna wcale nie oznacza lepszego smaku a czasem wrecz przeciwnie – ma z reguly slabszy smak a badania potwierdzily duzo mniejsza ilosc aminokwasow. Japonia ma bardzo restrykcyjne reguly dotyczace uzywania pestycydow i czesto uprawa matchy i tak odbywa sie przy uzyciu nawozow, ktore nie sa szkodliwe. Pozdrawiam!
dodany przez Kamila @ 20 lipca 2024 o 02:50. #
Dziekuje 👍
dodany przez Alicja @ 24 lipca 2024 o 15:31. #
Czy nie chodziło przypadkiem o temperaturę o 100 stopni niższą?
😊
dodany przez Ania @ 19 lipca 2024 o 18:06. #
Tak oczywiscie! Dziekuje, Aniu! Myslalam w Fahrenheitach :), czyli mniej wiecej 80 stopni C.
dodany przez Kamila @ 19 lipca 2024 o 19:28. #
Wydawalo mi sie, ze moja odpowiedz zostala opublikowana, ale byc moze sie pomylilam. Tak oczywiscie, Aniu! Dziekuje! Masz racje. Operowalam w Fahrenheitach po dlugich rozmowach na temat pewnych badan z kolezanka z USA, ale masz racje – chodzilo mi o (okolo) 80 stopni Celsjusza :)
dodany przez Kamila @ 20 lipca 2024 o 02:54. #
W temperaturze około 100°C woda zamienia się w parę. Kopiuj-wklej też trzeba umieć :-))
dodany przez Magda @ 20 lipca 2024 o 08:14. #
I korzystać z AI też!
dodany przez Anonim @ 21 lipca 2024 o 17:33. #
Droga Magdo, 160-175 F odpowiada 70-80 C. Ania rowniez miala racje piszac „100 stopni nizsza” majac zapewne na mysli wlasnie temperature okolo 80 stopni w C. Nikt nie wspominal o temperaturze 100 stopni. Bardzo polecam Ci picie matchy – wplywa rowniez na nastroj. Czlowiek sie mniej stresuje :)
dodany przez Kamila @ 22 lipca 2024 o 11:43. #
Polecam cookies z matcha i białą czekoladą. Wystarczy wziąć przepis na klasyczne cookies i dodać do mąki 2 łyżki stołowe matcha.
dodany przez Ola @ 19 lipca 2024 o 12:55. #