* * *
Jeżeli uda się to danie zrobić zgodnie ze wskazówkami, to zapewniam Was, że efekt będzie bardzo apetyczny. Orzechowy smak i mięsista konsystencja pieczonego bakłażana doskonale harmonizuje z sosem. Dobry skład, bez konserwantów i ulepszaczy, za to z przyprawami dla delikatnie pikantnego smaku – z słodką papryką mieloną i chili. Gęstość sosu wynika z jego naturalności i doskonale sprawdza się przy zapiekaniu.
Skład:
(przepis na 4 osoby)
2 duże bakłażany
1 słoik sosu węgierskiego z papryką
ok. 100 g ugotowanej kaszy gryczanej (1 woreczek)
1 pęczek świeżej pietruszki
1 czerwona cebula
3-4 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
1 mozzarella
sól morska i świeżo zmielony pieprz
A oto jak to zrobić:
- Umyte połówki bakłażanów nacinamy na tzw. kratkę (zobacz na zdjęciu). Skrapiamy oliwą, posypujemy solą. Umieszczamy w żaroodpornym naczyniu i pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 200 stopniach C przez 12-15 minut.
- Na rozgrzanej patelni z oliwą podsmażamy posiekany czosnek, a następnie cebulę pokrojoną w kostkę. Dodajemy ugotowaną kaszę gryczaną i posiekaną natkę pietruszki. Doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem i mieszamy.
- Miąższ upieczonych bakłażanów delikatnie wzruszamy (patrz na zdjęciu) tak by powstało delikatne żłobienie. W to miejsce rozkładamy wymieszaną kaszę gryczaną, dodajemy sos węgierski i na wierzchu rozkładamy plaster sera mozzarella. Faszerowane bakłażany umieszczamy ponownie w rozgrzanym piekarniku i pierzemy 8-10 minut, aż ser się rozpuści. Podajemy na ciepło z posiekaną natką pietruszki.
Wskazówki: Bakłażana możemy nieco inaczej potraktować, a mianowicie przekroić wzdłuż na pół, ułożyć na blasze i zrobić nacięcia nożem. Następnie posypać solą, oregano i w każde nacięcie włożyć pokrojone ząbki czosnku. Polać oliwą i zapiekać bakłażana przez 12-15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C.
Umyte połówki bakłażanów nacinamy na tzw. kratkę (zdjęcie powyżej). Skrapiamy oliwą, posypujemy solą. Umieszczamy w żaroodpornym naczyniu i pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 200 stopniach C przez 12-15 minut.
Na rozgrzanej patelni z oliwą podsmażamy posiekany czosnek, a następnie cebulę pokrojoną w kostkę. Dodajemy ugotowaną kaszę gryczaną i posiekaną natkę pietruszki. Doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem i mieszamy.
Faszerowane bakłażany umieszczamy ponownie w rozgrzanym piekarniku w 200 stopniach C i pierzemy 8-10 minut, aż ser się rozpuści. Podajemy na ciepło z posiekaną natką pietruszki.
komentarzy 20
Witam. Danie wyglada fantastycznie, pewnie jeszcze lepiej smakuje. Na pewno wypróbuje przepis, bo dokładnie trafia w moje preferencje kulinarne.
Chciałam jednak podpytać o sos węgierski? Jakiś szczególnie godny polecenia?
Pozdrawiam i dziękuje za inspiracje ;)
dodany przez Beata @ 11 sierpnia 2022 o 18:21. #
Sięgnij lepiej po świeże pomidory, a nie po przemysłowo przetworzoną żywność – szczególnie w pełni lata. Cukier, nasycone kwasy tłuszczowe, sól w dużej ilości etc. Reklama prawdy nie powie, lepiej czytać etykiety z podaną zawartością.
dodany przez Anonim @ 20 sierpnia 2022 o 08:17. #
Jeżeli ma być sos węgierski z papryką to sos węgierski a nie pomidory, poza tym nie ma co dla jednego słoiczka brudzić całej kuchni, Jestem mięsożercem i do mięsa bakłażan wydaje się idealny jako jarzyna, tylko mam pytanie; do jakiego mięsa będzie najlepszy? Bo w poniedziałek robię zakupy.
dodany przez Piotr @ 20 sierpnia 2022 o 22:14. #
Mięsożercą! Papryka tez jest świeża, ale do nadzienia wystarczą świeże pomidory. Do nadzienia nie potrzebny żaden sos węgierski, szczególnie ten przetworzony przemysłowo – możesz sobie sam przyrządzić. Musisz być strasznie niezdarny, skoro jednym garnkiem potrafisz zabrudzić całą kuchnię.
Najlepsze rodzaj mięsa do nadziewanych warzyw to cielęcina, mięso z drobiu. Można ewentualnie użyć mieszanki wołowo-wieprzowej.
dodany przez Anonim @ 21 sierpnia 2022 o 19:43. #
Owszem, jeśli lubisz łagodne smaki to zastosuj pomidory, ale kuchnia węgierska jest raczej ostra i rozumiem, że intencją jest, aby bakłażan był na ostro lub, po prostu, a’la po węgiersku. Dzięki za inspiracje – kupię cielęcinę. Masz rację „miesożercą” tak, jak „mężczyzną” ale to forma rzeczownika żeńska, czy też niemęskoosobowa, a ja chcę podkreślić, że jestem samcem i to samcem alfa. Pozdrawiam
dodany przez Piotr @ 22 sierpnia 2022 o 09:48. #
Błędem jest łączenie bakłażana z kuchnią węgierską, w której nie ma żadnego znaczenia. Bakłażany to tradycyjne warzywo występujące w kuchni bałkańskiej, orientalnej, azjatyckiej. W Grecji z bakłażanów przygotowuje się musakę, podobne potrawy można spotkać pod podobnymi nazwami w innych krajach bałkańskich i arabskich. Na Bliskim Wschodzie często podaje się ją jako pastę lub puree – baba ghanoush.
dodany przez Anonim @ 22 sierpnia 2022 o 11:13. #
Spróbuję przygotować. Wszystkie składniki tego dania bardzo lubię.
dodany przez Beata @ 11 sierpnia 2022 o 18:54. #
Wygląda pysznie!
dodany przez Monika @ 11 sierpnia 2022 o 19:01. #
Na swoim blogu Zosia użyła (w ramach współpracy) sosu węgierskiego z papryką Dawtona (550 g).
dodany przez Ilona @ 12 sierpnia 2022 o 10:22. #
Reklama przetworzonej żywności na lifestylowo-kulinarnym blogu to prędzej dyshonor niż uznanie, szczególnie w pełni lata. Brak mąki nie oznacza automatycznie zdrowego jedzenia. Użycie sosu, do którego dodawany jest w trakcie produkcji – cukier, zamiast świeżych pomidorów, obniża nie tylko wartość odżywczą potrawy, ale również jej estetykę.
dodany przez Anonim @ 14 sierpnia 2022 o 15:45. #
No właśnie – przepis na potrzebę zleceniodawcy, a nie czytelniczek bloga. Polecanie gotowych sosów, o wątpliwych składnikach nawet w zimie budzi wątpliwości, a akurat jest pełnia lata – świeżych warzyw pod dostatkiem.
dodany przez Anonim @ 20 sierpnia 2022 o 08:22. #
Zrobiłam i wyszło:) Chociaż nerwów przy tym trochę miałam :)
dodany przez Donata @ 12 sierpnia 2022 o 13:26. #
Nie rozumiem zachwytu baklazanami, awokado i tym podobne. W sumei sa zupelnie bez smaku, za kazdym razem trzeba ich smak wzmacniac. Tak jakby nie mozna bylo wyczarowac czegos fajnego z lokalnych warzyw korzeniowych na przyklad.
dodany przez Marta @ 12 sierpnia 2022 o 13:37. #
To wyczaruj xos wspaniałego z selera i pietruszki.
dodany przez Paulina @ 17 sierpnia 2022 o 21:54. #
Mniam, mniam. Z pewnością wypróbuję ten przepis;)
dodany przez Ada @ 12 sierpnia 2022 o 23:14. #
Idealna kolacja na jutro! Merci Zosiu :)
dodany przez Kasia @ 13 sierpnia 2022 o 20:31. #
Bardzo apetycznie!
dodany przez Basia @ 13 sierpnia 2022 o 22:03. #
Świetny przepis! Dziękuję :)
Czy bakłażany pieczemy w naczyniu otwartym, czy pod przykryciem?
Podłączam się również do pytania o sos węgierski – czy jakiś specjalnie polecasz?
dodany przez Monika @ 13 sierpnia 2022 o 22:40. #
Przepis może i fajny, ale na jesień/zimę, nie jestem w stanie włączać piekarnika, jak za oknem w Szczecinie mam 37 stopni :(
dodany przez Mimom @ 14 sierpnia 2022 o 21:43. #
Mam wątpliwości, co do przepisu- przecież najpierw powinno się wyzbyć bakłażana goryczy. Inaczej będzie gorzki.
dodany przez Paulina @ 17 sierpnia 2022 o 21:55. #