* * *

Każda okazja do przygotowania czegoś słodkiego jest dobra! A tak się składa, że 30 lipca był Międzynarodowym Dniem Sernika. Co zatem powiecie na delikatny sernik na zimno, bez cukru, jajek i pieczenia? Za to z białą czekoladą, lemon curd i zieloną galaretką. Myślę, że na letnie weekendy w sam raz!               

Skład:

(forma o średnicy 18 cm)

(przepis na 6-8 osób)

200 g białej czekolady

1 kg twarogu 3 – krotnie zmielonego (tzw. z pudełka)

150 ml śmietanki kremówki 36 %

5 łyżek lemon curd

2 łyżki żelatyny + odrobinę wrzątku

1 opakowanie galaretki (np. agrestowa)

spód: 200 g herbatników zbożowych

garść orzeszków solnych

50 g masła

A oto jak to zrobić:

1. Kruche herbatniki wraz z orzeszkami kruszymy (najlepiej w malakserze). Dodajemy masło i mieszamy do otrzymania miękkiej masy. Całość przekładamy na dno formy i wygładzamy. Formę z kruchym spodem umieszczamy w zamrażalniku na 20 minut. Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Studzimy i łączymy z twarogiem. Dodajemy lemon curd, ubitą śmietankę i dokładnie mieszamy. Żelatynę rozpuszczamy w odrobinie wrzątku. Przestudzoną żelatynę stopniowo łączymy z masą serową – do żelatyny dodajemy łyżkę masy i dokładnie mieszamy. Następnie łączymy z resztą masy. 

2. Wymieszaną masę twarogową przekładamy na schłodzony spód, owijamy folią spożywczą i umieszczamy w lodówce. Galaretkę przygotowujemy wg wskazówek na opakowaniu (zawsze lepiej trochę mniej wody dodać – będzie bardziej gęsta). Schładzamy, a następnie przelewamy na wierzch sernika. Całość ponownie przykrywamy folią spożywczą i umieszczamy w lodówce, najlepiej na całą noc.