Pędząc taksówką z lotniska Luton próbowałam policzyć ile lat nie było mnie w Londynie. Siedem? Osiem? Brexit, pandemia, kryzys monarchii, cztery dymisje premierów – Brytyjczycy nie nudzili się w tym czasie. Nic dziwnego, że dzieje ich ojczyny to nieprzerwana inspiracja dla filmowych i serialowych scenariuszy. Tak było także w przypadku jednego z najpopularniejszych i najdroższych seriali wszech czasów, który w ostatnim tygodniu doczekał się oficjalnej premiery piątego sezonu. Mowa oczywiście o „The Crown”, który opowiada o życiu Królowej Elżbiety. Miałam przyjemność być w Londynie na tym wydarzeniu i przemycić dla Was kilka zdjęć – no i obejrzeć od razu kilka pierwszych odcinków.

   Zjednoczone Królestwo przeszło w trakcie mojej nieobecności przez wiele burz i zawirowań, ale urok miasta pozostał ten sam – te mgliste ulice (londyńska pogoda ma się świetnie i żadna dymisja premiera tego nie zmieni), zapach mocniejszej niż u nas kawy (wolę tę naszą, ale tamtejsza budzi skuteczniej), panowie w eleganckich trenczach (tym razem mieszający się w tłumie z kolorowymi młodymi ludźmi, którzy czują, że mogą być tutaj tym, kim chcą) i ten tajemniczy nastrój, który w mig zrozumieją wszyscy fani twórczości J.K Rowling i Louisy May Alcott. 

Mój ulubiony sposób poruszania się po Londynie. Mam wrażenie, że z metrem jest w tym mieście jak z jazdą na rowerze. Gdy już raz opanujesz główne linie, to nawet po latach wystarczy kilka sekund, aby szybko opracować plan przesiadek do każdego zakątka. Odpowiadając przy okazji na Wasze pytania: marynarka to stara kolekcja Zary, czapka – Ralph Lauren, kozaki – Vanda Novak.Dzielnica Camden kryje wiele tajemnic, To tu mieszkali George Orwell, Amy Winehouse i… Charles Dickens. Podobno to właśnie w tej części Londynu ten ostatni z wymienionych znajdywał wiele inspiracji dla postaci swoich słynnych powieści. Na przykład biedny pomocnik Scrooge'a z "Opowieści wigilijnej" właśnie tu miał swój dom, w którym odwiedził go wredny szef w dniu Bożego Narodzenia. Dziś dzielnica ta słynie między innym z ulicznych targów kulinarnych. Na szczęście miałam już upatrzone miejsce, w którym miło było schować się przed deszczem – Prufrock Cafe.
Cała mokra ale z kawą, więc nie jest źle. I powrót do centrum. Wystawy kuszą, ale ja chcę jeszcze zdążyć do domu Wydawnictwa Assouline. Po lewej tytuł, który dobrze się zestarzał. Dziś nadal potrzebujemy takich kobiet. Wielkie treści nie wymagają bogatych opraw. Mój limit bagażu drży w posadach. Londyńskie księgarnie. Chciałoby się wejść do każdej. Zawsze gdy widzę tego pana po lewej jestem kompletnie przemoczona ;). 
Koniec zwiedzania na dziś. Łapiemy taksówkę do Drury Lane Theatre.
W oczekiwaniu na głównych gości. body z jedwabnego szyfonu – polska marka Undresscode // spodnie – Theory // torebka – YSL z drugiej ręki // buty – Mango // pasek – Toteme
Są i gwiazdy. Imelda Stauton, Jonathan Pryce, Elisabeth Debicki – aż ciężko uwierzyć, że są (prawie) na wyciągnięcie ręki. 
No dobrze, drodzy lokatorzy londyńskiego teatru – ja już uciekam, a Wy możecie sobie teraz puścić ulubiony serial. A Was, Drogie Czytelniczki, zapraszam na nowy sezon "The Crown", który można już obejrzeć we własnych czterech ścianach i w ulubionym – mniej oficjalnym – towarzystwie :). 

 

*  *  *

 

(wpis powstał dzięki zaproszeniu od "Netflix")