Od wielu dni trwa w Polsce wielka powódź. Nie wiem czy mieszkańcy terenów wciąż zagrożonych powodzią czują to, ale w całym kraju mocno trzymamy kciuki aby kolejne dni i noce były dla Was bezpieczne i spokojne. Jednocześnie myślę o wszystkich tych, którzy wracają teraz do swoich domów i chociaż bezpośrednie zagrożenie minęło, to dopiero teraz widzą ogrom strat i pracy jaka ich czeka. Blog nie jest przodującym medium, ale nie wyobrażam sobie nie wykorzystać jego skromnych zasięgów do tego, aby namówić Was do pomagania. Wiem, że czasem potrzeba prostych impulsów, czy ułatwień w formie linków, aby podzielić się tym, co mamy. Formy są różne, ale każda ma znaczenie:
___
___
Dla wszystkich tych, których aż nosi, aby zrobić coś dla ofiar powodzi. Martyna Wojciechowska stworzyła post, w którym znajdziecie zweryfikowane zbiórki: wchodźcie tutaj.
___
Gdańsk rusza też taką formą pomocy.
___
"Nysa przetrwała noc. Mimo dwóch wyrw wały przeciwpowodziowe wytrzymały."
Remiza.pl
Nie wiem co muszą czuć mieszkańcy Nysy, którzy późnym wieczorem spontanicznie odpowiedzieli na apel ratowania wałów. Dzięki ich pracy udało się uratować dobytki wielu, wielu rodzin. To oczywiście nie koniec problemów, ale czy ten wspaniały pokaz jedności nie jest budujący?
___
Fotografia. Dziedzina, która od lat przeżywa największy rozkwit i kryzys jednocześnie. Fotografują wszyscy i wszystko. Instagramowe treści wmanewrowały ją w świat konsumpcjonizmu i bezwartościowego piękna. A potem widzę jedno dobre zdjęcie i myślę sobie: fotografia to potęga. Po prostu niewielu ludzi wie, jak z niej dobrze korzystać.
Sami zobaczcie.
___
"Różne miasta organizują zbiórki potrzebnych rzeczy albo pieniędzy, a ludzie często chcą pomóc, ale nie wiedzą, jaka pomoc będzie najlepsza. Zrobić zakupy i przekazać dary, czy wpłacić pieniądze? Co jest lepsze z punktu widzenia organizacji pomocowych?
– Cieszy każda pomoc i każda pomoc jest na wagę złota. Natomiast z naszego punktu widzenia – organizacji, która działa tu, na miejscu, jeśli ktoś się zastanawia, czy przekazać nam gotowe zakupy, czy pieniądze, to w obecnej sytuacji nawet niewielka wpłata będzie dla nas łatwiejsza. Po pierwsze, jesteśmy na terenie podmokłym, a gdy dostajemy pudła z rzeczami, często nie wiemy nawet, co w nich jest. Musimy je wypakować, posegregować, sprawdzić. To zabiera czas i miejsce, a obecnie czas jest bardzo cenny i ważne jest, żeby jak najszybciej dotrzeć z pomocą. Po drugie, sytuacja jest tu tak dynamiczna, że w tym momencie możemy potrzebować np. zgrzewki wody, a za 3 godziny będziemy potrzebować coś zupełnie innego. Mając pieniądze, możemy odpowiednio zarządzać pomocą. Po trzecie, warto zwrócić też uwagę, że np. pieniądze wydane tu na miejscu, w okolicznych sklepach, to też wsparcie dla lokalnej społeczności, którą dotknęła powódź. Tutaj przecież cierpi cały region, biznes, więc nawet to, że niżna wydać pieniądze na miejscu, będzie też wsparciem lokalnej społeczności.
komentarzy 47
Fajnie Kasia, że się angażujesz i zachęcasz do pomocy . Tak trzymaj 🙂 pozdrawiam z Wieruszowa.
dodany przez Ania @ 20 września 2024 o 15:40. #
Kasiu piękny post!
Oczywiście kliknęłam w link i pieniążki dla powodzian przelane i zachęcam do tego innych.
dodany przez Natalia @ 20 września 2024 o 15:56. #
Dzięki za wpis. Dzięki, że jesteś. ❤
dodany przez Agata @ 20 września 2024 o 16:23. #
Cieszę się, że jest Pani wrażliwa i uważna na to co się dzieje w Polsce w związku z powodzią i ogromem tragedii, który dotknął wielu ludzi.
To buduje. Mały gest a jednak pozwala czuć, że Pani nie jest ślepa i grucha na okoliczności, które teraz mają miejsce.
W przeciwieństwie do innych w przestrzeni mediów społecznościowych gdzie wciąż reklamowanie koronkowych gaci albo pozowanie do zdjęć na imprezie Vogue. Zwykła ludzka przyzwoitość nie pozwala w takim momencie na takie bzdury…po prostu. Posty w legginsach z zapytaniem „a wy, jakie macie plany na weekend?” też są delikatnie mówiąc nie na miejscu…zamiast przeginać się do telefonu jadę do Stronia w gumofilcach i rękawicach usuwać szlam.
Bądźmy w tym trudnym czasie po prostu empatyczni. Bądźmy ludźmi. Zawsze.
dodany przez Ania @ 20 września 2024 o 19:56. #
Szwagierka Zocha prostuje nieustannie zdjęcia z Paryża. Myśli, że po paru dniach pobytu i nie znając języka francuskiego zostanie znawczynią zarówno kuchni, jak i miasta.
dodany przez Anonim @ 22 września 2024 o 23:53. #
Cieszę się, że jest Pani wrażliwa i uważna na to co się dzieje w Polsce w związku z powodzią i ogromem tragedii, który dotknął wielu ludzi.
To buduje. Mały gest a jednak pozwala czuć, że Pani nie jest ślepa i głucha na okoliczności, które teraz mają miejsce.
W przeciwieństwie do innych w przestrzeni mediów społecznościowych gdzie wciąż reklamowanie koronkowych gaci albo pozowanie do zdjęć na imprezie Vogue. Zwykła ludzka przyzwoitość nie pozwala w takim momencie na takie bzdury…po prostu. Posty w legginsach z zapytaniem „a wy, jakie macie plany na weekend?” też są delikatnie mówiąc nie na miejscu…zamiast przeginać się do telefonu jadę do Stronia w gumofilcach i rękawicach usuwać szlam.
Bądźmy w tym trudnym czasie po prostu empatyczni. Bądźmy ludźmi. Zawsze.
dodany przez Ania @ 20 września 2024 o 19:57. #
A może mniej oceniania innych.To ,że ktoś wykonuje swoje obowiązki zawodowe,rodzinne i nie może jechać pomagać powodzianom nie znaczy ,że nie wspiera ich w inny sposób.
dodany przez Dorota @ 21 września 2024 o 11:00. #
Ale Kasia była na dokładnie takim evencie swojej firmy, tylko była na tyle dyskretna, że nie publikowała relacji z tego wydarzenia.
W przeciwieństwie do koleżanek:D
dodany przez Ewa @ 21 września 2024 o 11:52. #
Brawo za ten komentarz
dodany przez Ula @ 21 września 2024 o 13:25. #
W każdym zakątku świata dzieje się coś złego, czy to oznacza teraz, że nie mam prawo być szczęśliwa, pójść do kina i żyć swoim życiem? Rozumiem empatię, ale nie weźmiesz podobnie jak wielu ludzi ciężar niektórych tragedii na swoje barki. Choćby nie wiem jak się chciało, nie pomożesz wszystkim. To smutne niestety, ale taki świat.
dodany przez Karolina @ 22 września 2024 o 15:10. #
Jako pracownik Polskiego Czerwonego Krzyża- bardzo dziękuję za ten post i upublicznianie zbiórek pomocowych ♥️ dzięki temu będziemy mogli pomagać jeszcze więcej!
dodany przez Paula @ 20 września 2024 o 20:25. #
Dziękujemy! Mamy jeszcze wodę za wałem kolo domu na obrzeżach Wrocławia – symbol tego jak kruchy jest nasz los wobec natury. Stoi spokojnie, choc nie sposób spoglądać w jej kierunku bez niepokoju. Zajęła ogromny las, w którym codziennie spacerowaliśmy z psem – dom wielu zwierząt, serce nam pęka. Ale nie wdarła nam się do domu, nic w nim nie zniszczyła, zaczyna opadać i jeśli wał wytrzyma, być może nic nam nie grozi, moi bliscy są bezpieczni. Tym bardziej patrząc na nią myślę o ludziach, którym zabrała wszystko…
dodany przez Agnieszka @ 20 września 2024 o 22:35. #
Świetnie, na prawdę się cieszę, że Was oszczędzono. Pewnie dlatego, że duże miasto. Ale u nas ludzie są wściekli. Przede wszystkim o to, że jak zwykle ościenna część województwa/ Polski została tak potraktowana, że prywatni ludzie przekopywali koparkami rowy aby woda przelała się na „zbiorniki” które miały powstać ale przez te cholerne 27 lat nic nie zrobiono. Kolejny raz przechodzimy przez to samo. Jak patrzę na ukochane miejsca w Kłodzku to łzy same napływają do oczu. Nie mówiąc o Stroniu czy Lądku.
Brawa dla polityków. Straciliście masę wyborców, ja nie mam ochoty żyć w tym kraju.
Wiem, że życie toczy się dalej i są gorsze tragedie. Ale dlaczego znowu my??
Ja ze swojej strony dziękuję wolontariuszom, którzy sami wsiedli w auto i do nas przyjechali.
Woda nie jest potrzebna, potrzebne są GOTOWE dania w słoikach (ludzie nie mają czasu gotować), pieluchy, podpaski, PROSZKI, NOWE pościele i ręczniki.
Jesteśmy zawaleni wodą, papierem toaletowym, mydełkami w kostce itp…
dodany przez Ja @ 25 września 2024 o 13:01. #
Ciekawe. Wiadomo tragedia tragedią i to oczywiste że trzeba pomagać. Na świecie jednak dzieją się o wiele większe tragedie jak choćby mordowanie przez izraelczyków z premedytacją palestyńskich dzieci. I o tym jakoś wzmianki na blogu czy instagramie próżno szukać. Tragedie dzieją się wszędzie w okół nas w każdym zakątku świata… zwracajmy uwagę na wszystkie, a nie na wybrane bo tak jest lepiej politycznie.
dodany przez Olga @ 20 września 2024 o 22:48. #
ile razy była Pani w Izraelu, że tak świetnie zna Pani tamtejsze realia?
dodany przez mourry @ 21 września 2024 o 20:19. #
Dokładnie. Proszę poczytać o historii Palestyny vs. Izrael to się trochę oczy otworzą. Ile czasu pani Olgo poświęciła Pani na studium tego konfliktu i jego tło? Zmora dzisiejszych czasów – niewiedza.
dodany przez JOANNA @ 22 września 2024 o 09:32. #
aha… czyli jakakolwiek historia tłumaczy zabijanie niewinnych dzieci? Akurat znam doskonale historię tego miejsca i kilka razy byłam w Izraelu gdzie moi rodzice mają przyjaciół, a także byłam w Palestynie celem pomocy potrzebującym. Uwaga nietrafiona. Proszę dokształcić się historycznie we własnym zakresie.
dodany przez Olga @ 23 września 2024 o 10:54. #
A ja nie byłam ani w Izraelu, ani w Palestynie, nie dokształcałam się też szczególnie w tematach historii i kultury tych krajów, ale z całą stanowczością wiem jedno: zabijanie zawsze jest złem! Każda wojna, mściwe odwety za cokolwiek są złem. I tyle.
dodany przez Magdalena @ 23 września 2024 o 17:05. #
Ja na swoją edukację nie narzekam, za to Pani ma co nadrabiać.
dodany przez JOANNA @ 23 września 2024 o 19:52. #
Głupota i podłość Polaków jest porażająca. Ale nie to jest najgorsze. Najgorsze jest to że nie wyciągnięcie z tej olbrzymiej tragedii żadnych wniosków.
dodany przez Iga @ 21 września 2024 o 07:07. #
Następna nawiedzona.
Nie obrażaj mnie jako Polki, ok? A najlepiej wyemigruj skoro Polacy są tacy niemądrzy. Ponoć to zaraźliwe!
dodany przez JOANNA @ 25 września 2024 o 14:10. #
Nawet po szkodzie Polak nie jest mądry. Wielka powódź na tych samych terenach co obecnie nawiedziła Polskę w 1997r.
Prof. Dorota Simonides, gdy straciła cały dorobek życia oraz unikalne archiwum naukowe w powodzi w 1997r – nowy dom wybudowała na wzgórzu, daleko od terenów zalewowych.
Aktualnie wielka powódź nawiedziła nie tylko Polskę, ale również Czechy, Słowację, Węgry i Austrię. Położony na terenach zalewowych Wiedeń, jest według różnych rankingów od wielu lat – najlepszym miastem do życia na świecie. Nie tylko ze względu na ogromną ofertę kulturalną, dostępność mieszkań, świetną komunikację zbiorową, ale również system zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
Ze względu na powodzie w 1903r(!) został wybudowany system przeciwpowodziowy, który działa do dziś i właśnie ochronił Wiedeń przed ogromnymi żaleniami jak w Polsce.
Budowa systemiów przeciwpowodziowych – denaturyzacja, budowa zbiorników retencyjny – to są zadania, których państwo polskie nie wykonało od 1997r.
Polska głosowała 17. czerwca 2024r przeciw unijnej ustawie o denaturyzacji środowiska – Nature Restoration Law, która określa cel dla UE przywrócenia do naturalnego stanu co najmniej 20% obszarów lądowych i morskich UE do 2030r oraz wszystkich ekosystemów wymagających odnowy do 2050r. Celem jest odwrócenie spadku liczby naturalnych siedlisk Europy, z których 81% uznawane jest za będące w złym stanie.
Dobrze by było, gdyby po obecnej wielkiej wodzie – Polacy zmądrzeli.
dodany przez Anonim @ 21 września 2024 o 10:28. #
Bądźmy realistami – Polacy nie zmądrzeją. To naród, który nie uczy się na błędach. Wystarczy prześledzić historię – nikt się nigdy niczego nie nauczył, a jak się nauczył to szybko stąd wyjeżdżał. Za to Polacy uwielbiają martyrologię i obarczanie innych za konsekwencje błędów które popełniają.
dodany przez mourry @ 21 września 2024 o 20:17. #
Ocena trochę niesprawiedliwa.
Naprawdę szokuje mnie to, że Polacy mają o sobie takie zdanie jakie mają. Są same wybitne jednostki które ciągle oceniają Polaków jako społeczeństwo gorzej niż źle. Inne narody też mają przywary ale stanowią jedność. Może mniej kompleksów?
W czy jesteśmy gorsi od Francuzów? Oni są bardzo pewnym siebie narodem i nie deprymują się nawzajem. Ktoś jak popełnia błąd to trudno, tak miało być.
Polacy kochają ustawiać się jako ostatni w szeregu. Nie zgadzam się na to. Trochę dumy!
dodany przez JOANNA @ 22 września 2024 o 09:40. #
Możesz się nie zgadzać, ale to nie zmienia faktu, że gdyby przez 27 lat od powodzi w 1997r zbudowano systemy przeciwpowodziowe, nie byłoby zaleń. Systemy przeciwpowodziowe to nie jest jedynie retencja techniczna i budowa zbiorników, ale głównie elementy całego ekosystemu – lasów mieszanych i liściastych, naturalnych lasów podmokłych, bobrowych stawów, torfowisk, etc.
dodany przez Anonim @ 22 września 2024 o 23:42. #
Dokładnie! Bardzo dobry komentarz.
dodany przez Anonim @ 23 września 2024 o 14:51. #
Pewnie.
Austriacy i Czesi też lekcji nie odrobili ale tylko Polacy są Ci niemądrzy.
dodany przez JOANNA @ 23 września 2024 o 19:50. #
Brawo za komentarz! Niestety , ci najbardziej zakompleksi, dadzą sobie w mówić wszystko, a w szczególności właśnie to, że inne narody są w czymś lepsze. Totalna bzdur. Ja proponuję tym wszystkim malkontentom, żeby łaskawie wyprowadzili się za granicę, jeśli się wstydzą polskości to niech zmienią obywatelstwo i w pełni celebrują swoją 'wyższość ’. Ci najbardziej zachwyceni 'europejskością’ z reguły najmniej o niej wiedzą i jednocześnie są najbardziej antypolscy….Ja tam mieszkałam wiele kat w tym europejskim syfie….nigdy więcej i proszę mi tego NIE NARZUCAC W POLSCE, TO MIZE PRZETRWAMY
dodany przez Anonim @ 23 września 2024 o 08:15. #
Francuzi wpisali do konstytucji prawo kobiet do legalnej aborcji, po to aby to prawo nie zostało odebrane kobietom jak w Polsce w 1993r. My, od 31 lat, mamy barbarzyński zakaz aborcji i brak bezwarunkowego dostępu do świadczeń medycznych.
Czesi i Austriacy odrobili zadania domowe w kwestii ochrony środowiska i związanych z tym zmian klimatycznych. Austriacki mix energetyczny jest najbardziej zielony w UE – 75%. Wybudowana elektrownia jądrowa w Zirndorf nigdy nie została przyłączona do sieci. Organizatorem protestów był obecny prezydent kraju Alexander van der Bellen.
My budujemy elektrownię jądrowa przy najpiękniejszej dziewiczej plaży południowego Bałtyku, etc.
Najtańsza z punktu ekonomicznego lokalizacja atomówki, jest równocześnie najdroższa dla natury. Woda pobierana z Bałtyku po procesie schłodzenia instalacji będzie wypuszczana jako ciepła woda z powrotem do Bałtyku, który i tak regularnie dotykają zakwity sinic. Podgrzana woda skutecznie doprowadzi to do zwiększonego rozwoju sinic na odcinku od Łeby do Władysławowa.
Plac budowy zajmie 500 hektarów lasu, czyli taki obszar zostanie wycięty. Już wykarczowane zostało 40 hektarów.
Polski rząd głosował 17. czerwca 2024r przeciw unijnej ustawie o renaturyzacji środowiska – Nature Restoration Law, która określa cel dla UE przywrócenia do naturalnego stanu co najmniej 20% obszarów lądowych i morskich UE do 2030r oraz wszystkich ekosystemów wymagających odnowy do 2050r. Celem jest odwrócenie spadku liczby naturalnych siedlisk Europy, z których 81% uznawane jest za będące w złym stanie.
Ustawa mimo sprzeciwu Polski oraz Włoch, Holandii, Szwecji, Finlandii i Węgier na szczęście przeszła – dzięki ministrze środowiska z Austrii, która wbrew woli kanclerza zagłosowała za przyjęciem ustawy.
W Wiedniu ze względu na powodzie w 1903r(!) został wybudowany system przeciwpowodziowy, który działa do dziś i właśnie ochronił miasto przed ogromnymi zalaniami jak w Polsce.
dodany przez Anonim @ 25 września 2024 o 15:40. #
Joanno, Francuzi wpisali do konstytucji prawo kobiet do legalnej aborcji, po to aby to prawo nie zostało odebrane Polkom w 1993r. My, od 31 lat, mamy barbarzyński zakaz aborcji i brak dostępu do świadczeń medycznych.
Czesi i Austriacy odrobili zadania domowe w kwestii ochrony środowiska i związanych z tym zmian klimatycznych. Austriacki mix energetyczny jest najbardziej zielony w UE – 75%. Wybudowana elektrownia jądrowa w Zirndorf nigdy nie została przyłączona do sieci. Organizatorem protestów był obecny prezydent kraju Alexander van der Bellen.
My budujemy elektrownię jądrowa przy najpiękniejszej dziewiczej plaży południowego Bałtyku, etc.
Najtańsza z punktu ekonomicznego lokalizacja atomówki, jest równocześnie najdroższa dla natury. Woda pobierana z Bałtyku po procesie schłodzenia instalacji będzie wypuszczana jako ciepła woda z powrotem do Bałtyku, który i tak regularnie dotykają zakwity sinic. Podgrzana woda skutecznie doprowadzi to do zwiększonego rozwoju sinic na odcinku od Łeby do Władysławowa.
Plac budowy zajmie 500 hektarów lasu, czyli taki obszar zostanie wycięty. Już wykarczowane zostało 40 hektarów.
Polski rząd głosował 17. czerwca 2024r przeciw unijnej ustawie o renaturyzacji środowiska – Nature Restoration Law, która określa cel dla UE przywrócenia do naturalnego stanu co najmniej 20% obszarów lądowych i morskich UE do 2030r oraz wszystkich ekosystemów wymagających odnowy do 2050r. Celem jest odwrócenie spadku liczby naturalnych siedlisk Europy, z których 81% uznawane jest za będące w złym stanie.
Ustawa mimo sprzeciwu Polski oraz Włoch, Holandii, Szwecji, Finlandii i Węgier na szczęście przeszła – dzięki ministrze środowiska z Austrii, która ministrze środowiska z Austrii, która wbrew woli chadeckich koalicjantów z rządu, zagłosowała za przyjęciem ustawy.
Kanclerz Nehammer złożył skargę do prokuratury w związku z nadużyciem stanowiska. Prokuratura skargę odrzuciła, a ministra Gewessler z partii Zielonych pozostała na stanowisku.
Takie drobne różnice Joanno. ;):)
dodany przez Anonim @ 27 września 2024 o 23:27. #
Zawsze możesz wyemigrować 🤣
dodany przez JOANNA @ 5 października 2024 o 22:08. #
Kasiu, jak zwykle jesteś niezawodna. Przypominasz o naszych ludzkich powinnościach.
dodany przez Ewalda @ 21 września 2024 o 19:08. #
No tak bez p. Katarzyny, sama by Pani na ten pomysl nie wpadla. Ludzie, nie upadajacie az tak nisko! Pani Katarzyna nie jest zadna wyrocznia w ZADNYM aspekcie zycia. Nasladujcie naprawde ciekawszych i madrzejszych ludzi!
dodany przez Karolina @ 22 września 2024 o 12:55. #
Nareszcie ktoś to zaczyna mówić głośno! Brawo
dodany przez Anonim @ 23 września 2024 o 08:16. #
Polecam czytanie ze zrozumieniem. Wiem, to trudne. Moje emocje i moje odczucia to moja sprawa. Doceniam bardzo Kasię.
dodany przez Ewalda @ 23 września 2024 o 12:19. #
Ewalda, to ty czytasz tylko tego bloga? Wszystkie media podawały prośby o pomoc, linki do zbiórek zanim ten post się pojawił… No szok!
dodany przez Anonim @ 22 września 2024 o 22:06. #
ja, w porozumieniu z Fundacją dla szczeniąt Judyta – zorganizowałam zbiórkę dla zwierząt w miejscu pracy. Dary trafia do Fundacji i zostaną przekazane dla uratowanych z terenów powodziowych psów i kotów. Zachęcam, czasem nie potrzeba wiele by pomóc <3
dodany przez Amy @ 22 września 2024 o 14:53. #
Gratuluję
Piękne ma Pani ❤️
dodany przez Marta @ 23 września 2024 o 13:23. #
Jestem wrażliwa, ale ile razy można remontować dom lub budować dom w miejscu, które notorycznie jest zalewane? Czyżby jedna powódź nie dała do myślenia? Czy po jednej tragedii nadal zostalibyście w takim miejscu? Czy nie lepiej zmienić miejsce zamieszkania, niż tylko na siłę prosić się o tragedię, tracić zdrowie i wpakowywać kolejne pokolenia w traumę? Natura notorycznie pokazuje od lat, że nie są to miejsca do mieszkania, a ludzie próbują na siłę tam zamieszkać i osiedlić teren, który do tego się nie nadaje. Nie wszędzie człowiek może żyć i robić, co mu się podoba. Nie wszędzie możemy mieć swój dom, firmę i sklepy. Niestety musiałam napisać to wprost, bo mimo, iż serce boli i ludzka tragedia nie jest mi obca, to pewne rzeczy musimy mówić wprost. Dobrego dnia.
dodany przez Karolina @ 22 września 2024 o 15:07. #
Miasto nie jest z gumy. Ludzie wolą sie wybudować na takim terenie niż dojeżdżać z wiochy po kilkadziesiąt km. Zresztą ile jest takich powodzi….
dodany przez Anonim @ 22 września 2024 o 23:18. #
Wiesz odpowiedź w takiej sytuacji nasuwa się jedną . Jeśli oni chcą ryzykować po raz kolejny to dlaczego potem ja, Ty i inni mamy płacić za remonty ?
Brutalne , ale prawdziwe
dodany przez Mop @ 25 września 2024 o 06:48. #
Zalane przez Nysę i Bystrzycę tereny zamieszkiwane były od wieków. Jednak współcześnie to człowiek zniszczył środowisko naturalne i cały ekosystem, a w zamian nie zrobił NIC. Gdyby zbudowano systemy przeciwpowodziowe, nie byłoby zaleń.
Systemy przeciwpowodziowe to nie jest jedynie retencja techniczna i budowa zbiorników. Systemy przeciwpowodziowe zawierają wszystkie elementy całego ekosystemu – lasów mieszanych i liściastych, naturalnych lasów podmokłych, bobrowych stawów, torfowisk, etc.
Lasy mieszane, lasy liściaste z grubą warstwą ściółki liściastej retencjonują wodę. Sztuczne odprowadzanie wody służy wyłącznie utrzymaniu produkcyjnej funkcji lasów, a nie realizacji funkcji ekosystemowych.
dodany przez Anonim @ 23 września 2024 o 01:25. #
Kolejny raz napiszę, że to bardzo dobry komentarz .
dodany przez Anonim @ 23 września 2024 o 14:54. #
Wreszcie rozsądny komentarz. Wszędzie zrzutki na odbudowę, pomoc ale rozumu za grosz. Mieszkają tam i wiedza z czym to się wiąże i efekt jest…nie będę się litować bo wszyscy się litują. U mnie sąsiedzi nie przeżywają tego tylko mają podobne zdanie.
dodany przez Ana @ 23 września 2024 o 11:49. #
też uważem, że nie bez powodu niemcy na pewnych terenach nie budowali. Jeśli ktoś nie chce dojeżdżać z wiochy to niech potem nie oczekuje pomocy od państwa( czyli – de facto- od nas, podatników) tylko weźmie to na klatę.
dodany przez mimi @ 25 września 2024 o 19:41. #
U nas bez ogromnej tragedii, ale też bez rewelacji.
Podziękuj tacie za wizytę u nas, to bardzo miłe!
Czytelniczka z Nowej Soli :)
dodany przez Tynka @ 24 września 2024 o 14:50. #
za każdy dobry uczynek jest kara!
dodany przez Anonim @ 29 września 2024 o 11:57. #