Many of us have greeted the falling temperatures with the decision to put on darker outfits. So far I have not been any exception to this rule – I tend to put on more colourful and pastel shades during the spring-summer period. However, yesterday I went for powder pink along with a beautiful pale-blue bag. 

How to wear pastel shades in the autumn? First of all, go for a warm, thick material – not just because we'd be cold without it, but since this will lend the outfit a certain element of grandeur which could help us to avoid looking like toddlers in pyjamas! Long woolen coats and braided sweaters be ideal.

coat / płaszcz – asos

bag / torebka – Simple

trousers and boots / spodnie i botki – River Island

sweater and gloves / sweter i rękawiczki – Zara

sunglasses / okulary – New Look

Follow my blog with bloglovin!

Wiele z nas, wraz ze spadkiem temperatury, decyduje się na ciemniejsze stroje. Nie jestem wyjątkiem od tej reguły – kolorowe i pastelowe ubrania zakładam na siebie zdecydowanie częściej w okresie wiosenno-letnim. Wczoraj postawiłam jednak na pudrowy róż i podarowaną mi torebkę, w pięknym błękitnym kolorze.

Jak nosić pastele na jesień? Postawmy na grube i ciepłe tkaniny (nie tylko dlatego, że w przeciwnym razie będzie nam zimno:)), strój nabierze dzięki temu szlachetności, a my nie będziemy wyglądać jak niemowlę w pidżamie:). Idealne będą więc wełniane płaszcze i swetry z warkoczowym splotem.