_E1A3964 

jeans & sleeveless coat / dżinsy i bezrękawnik – Tallinder

bag / torebka – Małgorzata Bartkowiak 

shoes / buty – Aldo (obecna kolekcja)

sweater / sweter – MLE Collection

   Last week I had to leave my peaceful Tricity and travel to Warsaw for a while. Apart from coming to terms with two days subtracted from normal life (due to the fact that I rarely go to the capital city, I arrange meetings at short intervals which later result in a small marathon), I had to abandon ballerina flats and sneakers as well – it would be appropriate for once to pretend for a bit that I am a person who wears high heels on a daily basis and reads a couple of pages of the British VOGUE before leaving home. And I did just that. I took a major (even by my standards) risk and decided to befriend this season's fashion hit, which already caught my attention some time ago – a sleeveless coat. I chose one by Tallinder, as it was relatively inexpensive and, additionally, produced in Poland, which is always worth appreciating (if you'd like to see other things which I found in this new Polish chain store then visit my Instagram account).

If you just thought that choosing an outfit in which we don't feel 100 % comfortable is a bad idea, you'll abandon this thought in next to no time. I feel the most comfortable in my other half's orange T-shirt with the writing FLORIDA on it, but as I'd like to be a woman who is not only liberated, but also stylish, I always match my outfit to the situation – even if I am not fully happy with it. I'm done with the sarcastic tone and sincerely wish you a pleasant Sunday! :)

***

   W minionym tygodniu musiałam na chwilę opuścić moje spokojne Trójmiasto i udać się do Warszawy. Oznaczało to nie tylko dwa dni wyjęte z życia (do stolicy jeżdżę rzadko, więc wszystkie spotkania kumuluję, a następnie urządzam sobie mały maraton), ale również porzucenie baletek i trampek – wypadałoby poudawać przez chwilę osobę, która na co dzień chodzi w szpilkach, a przed wyjściem z domu czyta co najmniej kilka stron brytyjskiego VOGUE'a. Tak też zrobiłam. Podjęłam nawet niebywałe (jak na mnie) ryzyko i postanowiłam zaprzyjaźnić się z "hitem sezonu", który już jakiś czas temu wpadł mi w oko – bezrękawnik o kroju płaszcza. Wybrałam ten marki Tallinder, bo był stosunkowo niedrogi, a dodatkowo uszyty w Polsce, co zawsze warto docenić (jeśli chciałybyście zobaczyć inne rzeczy, które znalazłam w tej nowej polskiej sieciówce, to zajrzyjcie na Instagram). 

   Jeśli naszła Was myśl, że wybieranie stroju, w którym nie czujemy się w stu procentach swobodnie jest złym pomysłem, to szybko ją porzućcie. Najswobodniej czuję się w pomarańczowym t-shircie mojej drugiej połówki z napisem FLORIDA, ale ponieważ chciałabym być kobietą nie tylko wyzwoloną, ale również stylową, to strój zawsze dopasowuję do sytuacji – nawet jeśli nie do końca mi się to podoba. Kończę już ten sarkastyczny ton i szczerze życzę Wam miłej niedzieli! :)

_E1A3734 _E1A3933_E1A3826_E1A3864_E1A3988