rings and earrings / pierścionek, obrączka i kolczyki koła – YES

silk dress and leather sandals / jedwabna sukienka i sandały – &Otherstories

   

 The canons of evening style are in principle resistant to the influence of new trends in comparison to what we wear on a daily basis. Thus, it’s more difficult to notice that the high heels that have been perfectly practical for the last seven seasons have gone out of fashion. It seems that everything is all right, and yet it still seems to us that our tried and tested date or event outfit needs a refreshment. So what should we pay attention to? We don’t have to go for the famous model of Dior shoes right away, but surely it’s worth paying attention to something fresher than a pair of classic high heels. The delicate sandals endorsed by The Row are definitely a great inspiration – I chose a considerably cheaper (but leather) model from a chain store.  

   What about the outfit? I think that it’s fair to say that white and all of its cousins have now supplanted black colour. A sure thing that will definitely look modern is the delicate airy fabric, like silk, in all of its variations. You can check out a few inspirations hereherehere and here, and you’ll surely figure out what everything is about. I also added my favourite hoops as it is a detail, owing to which I always feel feminine. 

* * *

Kanony stylu wieczorowego są z założenia bardziej oporne na wpływ nowych trendów, niż to co nosimy na co dzień. Trudniej więc dostrzec, że szpilki, które świetnie się sprawdzały przez ostatnie siedem sezonów stały się niemodne. Niby wszystko jest w porządku, a jednak mamy wrażenie, że nasz sprawdzony zestaw na randkę czy imprezę potrzebuje odświeżenia. Na co więc zwrócić uwagę? Nie musimy wskakiwać w słynny model pantofli Dior, ale na pewno warto zwrócić uwagę na coś świeższego niż klasyczne szpilki. Delikatne sandałki lansowane przez markę The Row to na pewno dobra inspiracja – ja wybrałam znacznie tańszy (ale też skórzany) model z sieciówki.  

   A co z kreacją? Myślę, że można pokusić się o tezę, że biel i jej wszystkie kuzynki wyparły na ten moment czerń. Pewniakiem, który na pewno będzie wyglądał nowocześnie, jest delikatny, zwiewny, jak jedwab materiał w różnych wariacjach. Zerknijcie na kilka inspiracji tutaj, tutajtutaj i tutaj, a na pewno zorientujecie się o co chodzi. Ja dodałam jeszcze moje ulubione kolczyki koła, bo to detal, dzięki któremu zawsze czuję się kobieco.