During my stay in Venice, I only once swapped my comfy flats for my beloved heels. Black and white is a classic combination which always looks good (in a classy elegant kind of way). Dresses with a waist-band – that's my favorite kind of style which always goes well with a fitted jacket with peplum.

How Do you like the result? I reckon it was a worth finding that little extra space in my suitcase for an elegant hand-bag and black sandals. And it would have been a real pity not to take adventage of that gorgeous background for some photos!

dress and jacket / sukienka i żakiet – Mosquito-sklep.pl

shoes / buty – Zara

hand-bag / torebka – no name

bow / kokarda – topshop 

W trakcie pobytu w Wenecji, tylko raz zamieniłam wygodne baletki i klapki na moje ukochane szpilki. Połączenie czerni i bieli to klasyka, która zawsze prezentuje się dobrze (tyczy się to także bardziej eleganckich stylizacji). Sukienka odcięta w pasie, to mój ulubiony fason – idealnie komponuje się z dobrze dopasowanym żakietem z baskinką.

Jak Wam się podoba efekt? Jak dla mnie warto było wygospodarować odrobinę miejsca w walizce na elegancką torebką i czarne sandałki:). Szkoda by mi było niewykorzystać tak pięknego tła do zdjęć:).