Whenever I come back from a trip, I eagerly get down to creating dishes that we enjoyed while we were away. I was planning on preparing round potato dumplings that we ate on the ski slope. I tried them both with fresh and frozen spinach. I think, however, that it doesn’t really matter which you’ll use. What’s most important is the seasoning and the use of genuine parmesan. I could easily eat w double portion!

*   *   *

  Po każdym powrocie z podróży z zapałem zabieram się za odtwarzanie potraw, które nam zasmakowały. Planowałam zrobić knedle na wzór tych tyrolskich, które jedliśmy na stoku. Wypróbowałam zarówno ze świeżym jak i mrożonym szpinakiem. Myślę jednak, że nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze jest, żeby dobrze je doprawić i użyć prawdziwego parmezanu. Jeśli o mnie chodzi, to mogłabym śmiało zjeść podwójną porcję!

Ingredients:

(recipe for 2 portions)

150 g of fresh spinach (you can also use frozen spinach)

1 egg

1 wheat bun (diced)

Approx. 80g of grated Parmesan (you can also add more)

250 g of ricotta cheese

3-4 cloves of garlic

1 onion

1 teaspoon of grated nutmeg (you can add more)

sea salt and freshly ground pepper

approx. 80 g of butter + a few fresh sage leaves (you can use dried) for the sauce

clarified butter for frying

* * *

Skład:

(przepis na 2 porcje)

150 g świeżego szpinaku (może być mrożony)

1 jajko

1 bułka pszenna (pokrojona w kostkę)

ok. 80 tartego parmezanu (może być więcej)

250 g sera ricotta

3-4 z ząbki czosnku

1 cebula

1 łyżeczka tartej gałki muszkatołowej (może być więcej)

sól morska i świeżo zmielony pieprz

do polania knedli: ok. 80 g masła + kilka listków świeżej szałwii (może być suszona)

do smażenia: masło sklarowane

Directions:

  1. Fry diced onion and garlic in a hot pan with some grease. Place them on a plate and use the same grease to fry spinach (you can blanch fresh spinach beforehand). Season everything with nutmeg, salt, and freshly ground pepper. Leave it aside until cools.
  2. Add ricotta, egg, diced wheat bun, and grated Parmesan to spinach. Stir everything until evenly combined. Form tangerine-sized balls (to make it easier, prepare a bowl with water to wet your hands). Cook round potato dumplings for 2-3 minutes or until they flow out.
  3. To prepare sage butter: roast fresh sage leaves in a hot (dry) pan. Once you start smelling the aroma, add butter and wait until it melts. Pour some of it on the round potato dumplings and sprinkle them with grated Parmesan.

* * *

A oto jak to zrobić:

  1. Na rozgrzanej patelni z tłuszczem podsmażamy posiekaną w kostkę cebulę i czosnek. Przerzucamy na talerz i na tym samym tłuszczu podsmażamy szpinak (świeży szpinak możemy wcześniej zblanszować). Doprawiamy gałką muszkatołową, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Odstawiamy aż ostygnie.
  2. Do szpinaku dodajemy ricottę, jajko, pokrojoną w kostkę bułkę i tarty parmezan. Całość mieszamy do połączenia się składników. Z masy formujemy kule w wielkości mandarynki (dla ułatwienia przygotujmy sobie naczynie z wodą, do nawilżenia dłoni). Knedle gotujemy we wrzącej wodzie przez 2-3 minuty lub do momentu, aż wypłyną.
  3. Aby zrobić masło szałwiowe: na rozgrzanej (suchej) patelni prażymy liście świeżej szałwii. Gdy aromat się uwolni dodajemy masło i czekamy, aż się rozpuści. Tak przygotowanym masłem polewamy knedle i posypujemy tartym parmezanem.

Do szpinaku dodajemy ricottę, jajko, pokrojoną w kostkę bułkę i tarty parmezan. Całość mieszamy do połączenia się składników.

Z masy formujemy kule w wielkości mandarynki (dla ułatwienia przygotujmy sobie naczynie z wodą, do nawilżenia dłoni).

Knedle podajemy z masłem szałwiowym i tartym parmezanem.