Haute Couture? Pret-a-porter? A może crusie? Według niektórych to właśnie pokazy z cyklu Métiers d’art powinny być dla miłośników mody najważniejsze. Dlaczego? Bo w tym przypadku nie ma zwyczajowego szumu paparazzi przed wejściem, marketingowego rozmachu czy imponujących dekoracji (co jest przecież znakiem rozpoznawczym domu mody CHANEL – przez lata przekształcił przecież przepastny Palais we wszystko, od alpejskiej wioski po stację kosmiczną). Métiers d’art to oddaniu hołdu mistrzom rzemieślnictwa i pracowniom, które na co dzień tworzą projekty dla marki.
Prawie każda kamelia z jedwabiu, tweedu i skóry, którą widzisz na produkcie Chanel, jest skrupulatnie wykonana przez dom Lemarié. Każdy podpis na kurtce Chanel jest tworzony przez Maison Desrues. Pracowania Goldsmiths Goossens tworzy elegancką biżuterię Chanel, a hafciarnia Lesage jest odpowiedzialna, między innymi, za niezliczone wariacje charakterystycznego tweedu. Są też inni: szewc Massaro, Maison Michel, plisarz Lognon i Montex, specjalistka od kaszmiru Barrie Knitwear – nazwisk odpowiedzialnych za rzemieślnicze cuda można wymieniać bez końca.
Przez wiele lat Francja była epicentrum tych niszowych, ale żywotnych atelier, których praca była siłą napędową mody, od Haute Couture po modę na ulicy. Jednak globalizacja, uzależnienie od maszyn i coraz niższe wymagania klientwów sprawiły, że takim zakładom do niedawna groziło wyginięcie. I tu właśnie wkroczyła Chanel…
Pokaz jak zwykle uświetniły gwiazdy zaprzyjaźnione z francuskim domem mody. W dalszej części wpisu możecie zobaczyć na zdjęciach efekty pracy rzemieślników CHANEL.
komentarzy 56
Prêt-à-porter, cruise – myślę, że warto poprawić :)
dodany przez Anonim @ 14 czerwca 2022 o 14:47. #
Też tak myślę 🙈
dodany przez Maria @ 16 czerwca 2022 o 10:10. #
Tylko zobaczyłam tytuł i od razu wewnętrzny głos: o nieee, znowu Chanel, nuuuuda. 🤷🏼♀️
dodany przez Magda @ 14 czerwca 2022 o 15:01. #
Myslalam,ze ja tak tyko mam jak widzę wpisy z tych pokazów i zdjecia każdego kompletu.😀
dodany przez Ewa @ 15 czerwca 2022 o 19:37. #
Hehe mam to samo
dodany przez Ala @ 16 czerwca 2022 o 14:03. #
Nie rozumiem magii obecnych pokazów… chciałabym usłyszeć więcej o historii, więcej opowieści i dostrzec w tym piękno i pasje… na razie jestem ślepcem, bo wydaje mi się to wszystko za bardzo odległe od tego co proponowała Coco…
dodany przez Justyna @ 14 czerwca 2022 o 18:41. #
Zgadzam sie z Toba. Niektore projekty sa piekne, ale pozostaje ogolne wrazenie kiczu. Te wielkie Logo robione pod publike nowobogackich z Chin ( bo juz chyba nie z Rosji). Ogólnie jestem rozczarowana, gdyz spora cześć sytylizacji jest po prostu brzydka.
dodany przez Betti @ 15 czerwca 2022 o 08:08. #
dokładnie – też tak uważam – większość jest po prostu brzydka i kiczowata
dodany przez Ewelina @ 15 czerwca 2022 o 12:21. #
Po co takie wpisy? Nie widzę ich sensu
dodany przez Anonim @ 14 czerwca 2022 o 21:44. #
Po to żebyś się głupio nie pytała skąd to albo tamto.
dodany przez Anonim @ 15 czerwca 2022 o 12:34. #
A ty taka wyuczona i wiesz skąd to a stąd tamto, brawo!!
dodany przez Anonim @ 15 czerwca 2022 o 20:51. #
Prawda, te wszystkie pytania o to skad cos jest sa idiotyczne.
dodany przez N. @ 16 czerwca 2022 o 09:55. #
Po co takie wpisy? Nie widzę ich sensu
dodany przez pat @ 15 czerwca 2022 o 14:43. #
Sens jest ekonomiczny:)
dodany przez Paulina @ 15 czerwca 2022 o 17:46. #
Buty z wybiegu – bardzo ładne.
dodany przez Lidka @ 14 czerwca 2022 o 23:01. #
Nudne te zdjęcia
dodany przez Eve @ 15 czerwca 2022 o 05:20. #
Mnie się obecna stylistyka Chanel bardzo podoba, jest bardzo konsekwentna, choć oczywiście ta ilość zdobień i detali może wielu nie odpowiadać. W każdym razie Chanel jest z daleka rozpoznawalny, nie tylko przez logo, ale przede wszystkim przez konsekwentną estetykę. Kolejna udana kolekcja.
dodany przez Eufrozyna @ 15 czerwca 2022 o 07:46. #
Moda tylko na wybieg i pokaz… Zgadzam sie z Justyna, ta moda to kompletnie inna bajka od tego co proponowala Coco… Wiem, wiem, ze moda a zwlaszcza wybieg i zadza sie innymi prawami ale mimo wszystko… Sa ubrania i przebrania… Bo tak na serio… zadna z nas tak sie nie ubierze…
dodany przez Iwona @ 15 czerwca 2022 o 08:21. #
A dlaczego nie? Mów za siebie i nadal nos mdłe sukienki z MLE, natomiast innym nie mów co mają robić?!!!
dodany przez Anonim @ 15 czerwca 2022 o 12:36. #
Granatowy żakiet i błekitne szerokie spodnie ok, chociaz to sreberko z żakietu do wyprucia. Reszta kiczowata do bólu. Król jest nagi. Wielkie logo Chanel szczyt bezguścia.
dodany przez Beata @ 15 czerwca 2022 o 11:07. #
Może i szlachetne materiały, może i mistrzostwo rzemieślnicze, ale człowiek noszący te ubrania gdzieś ginie pośród nich, ledwo wśród nich wystaje, jeżeli można tak to ująć. Mam wrażenie, że od jakiegoś czasu wielkie domy mody zapomniały, do czego służy ubranie – że jest ono potrzebne człowiekowi do okrycia się i, ewentualnie, do podkreślenia jego urody, a nie do oszpecenia go, stłamszenia, do sprowadzenia go do roli niewolnika stroju i uczynienia jego funkcjonowania skrajnie niewygodnym.
dodany przez Sonia @ 15 czerwca 2022 o 11:37. #
Wciąż istnieje przekonanie, że Made in France – podobnie jak Made in Poland – jest równoznaczne z zasadami fair trade. Produkcja odbywa się zwykle w malutkich przedsiębiorstwach, które mają status podwykonawcy, gdzie pojedynczy rzemieślnik zarabia najniższą krajową, produkując kilkadziesiąt torebek tygodniowo, z których każda sprzeda się za ponad 6.000 euro:( Myślę, że logo jest po to, aby o tym nie myśleć…
dodany przez Anonim @ 15 czerwca 2022 o 20:49. #
Oceniasz swoją miarą. To czy jest brzydkie czy ładne jest bardzo subiektywne. Myślę że osoby które to zakładają nie są niewolnikami stylu, wręcz przeciwnie. Te osoby mogą zakładać te ubrania bo nie muszą robić codziennie tego co Ty i ja. Nie potrzebuja aż takiej wygody. Nie jest to aprobatą marki, stylu czy ceny. Myślę że niektóre detale są fikuśne. Jako całość te ubrania widzę jak kostiumy dla arystokracji i bilionerow. Zaznaczam że jestem przeciwna arystokracji. Wszyscy ludzie mają wartość. Urodzenie nie powinno pomniejszać ich wartości.
dodany przez Lane @ 16 czerwca 2022 o 16:34. #
Doskonale podsumowanie.
Również odnoszę wrażenie , że dzisiejsza moda to przebranie a nie ubranie a noszący je są po prostu ofiarami mody
dodany przez Mop @ 21 czerwca 2022 o 18:32. #
W moim odczuciu te pokazy stoją w całkowitej sprzeczności w stosunku do tego, co promuje ten blog (oczywiście mam na myśli estetykę), dlatego nie rozumiem tych wpisów w tym miejscu.
dodany przez XYZ @ 15 czerwca 2022 o 14:41. #
Mój ś.p. Dziadziuś mawiał: „Łooojj, za darmo bym tego nie chciał”. Im jestem starsza, tym częściej mam tak jak On :D
dodany przez Joanna @ 15 czerwca 2022 o 15:16. #
A czym zasłużył się dziadek, że o nim tak tylko z wielkiej litery?
dodany przez Anonim @ 15 czerwca 2022 o 21:10. #
Miłością:) zasłużył sobie ogromną miłością :)
dodany przez Justyna @ 16 czerwca 2022 o 12:43. #
Z szacunku i bardzo za Nim tęsknię. Nie zrozumiesz….
dodany przez Joanna @ 16 czerwca 2022 o 14:59. #
No ale wlasnie czym zasluzyl sobie na az taki szacunek?
Nie mozna szanowac kogos tylko dlatego, ze jest naszym dziadkiem.
dodany przez Anonim @ 16 czerwca 2022 o 19:10. #
Ale co Ci do tego i co Ciebie to obchodzi czym zasłużył się kogoś dziadek?
Poszukaj konstruktywnego zajęcia i zajmij się czymś pożytecznym. Twoje wywody są na prawdę nudne i nic nie wnoszą. Że nie szkoda ci czasu i życia na takie komentarze bez sensu. Jakie musisz mieć nudne życie, brak pasji i zainteresowań. Żal
dodany przez Małgorzata @ 16 czerwca 2022 o 21:20. #
No to Ty czepialski Anonimie pisz o swoim dziadku z małej litery 🤪
A Joannie i ludziom, którzy darzyli swoich zmarłych bliskich ogromną miłością pozwól pisać o Nich z dużej litery ❤️
NIC TOBIE DO TEGO!
dodany przez Claudia @ 17 czerwca 2022 o 10:33. #
Swietny komentarz!! Niedlugo niektorzy beda pisac curka, zeby przelac wiecej milosci ;) Szacunek okazuje sie w inny sposob, a nie piszac o zmarlym kims tam wielka litera… Twojemu dziadkowi na pewno jest wszystko jedno jak piszesz o nim na blogu. Natomiast kaleczenie jezyka polskiego dla wlasnego widzimisie jest nie do obronienia.
dodany przez Anonim @ 18 czerwca 2022 o 11:38. #
Form: Jego, Jej, Jemu, Ją itd. – czyli zaimków trzecioosobowych pisanych wielką literą – używamy w zasadzie tylko w dwóch wypadkach: 1) gdy odnoszą się one do Boga, 2) gdy odnoszą się one do osoby zmarłej. Proszę.
dodany przez Jag @ 16 czerwca 2022 o 20:21. #
Skąd więc Dziadek i On?
dodany przez Anonim @ 16 czerwca 2022 o 23:44. #
Jak już kogoś poprawiamy to sami używajmy poprawnej formy. Nie piszemy „z wielkiej litery”,
a „wielką literą”
dodany przez Iwona @ 17 czerwca 2022 o 09:02. #
„Jak już kogoś poprawiamy to sami używajmy poprawnej formy” – pełna zgoda! Otóż nie wielką literą, tylko dużą ;)
dodany przez Do: Iwona @ 18 czerwca 2022 o 13:03. #
Duża litera może mieć na przykład 2 metry,a my tu mówimy o wielkiej literze.
dodany przez Anonim @ 21 czerwca 2022 o 19:55. #
Kolejny spam Chanel, której kolekcja nie ma nic wspólnego ze stylistyką tego bloga. Pierzastste dziwaczne stroje, dziwne kolory i przerysowane materiały, a ceny z kosmosu są po prostu nieadekwatne do ubrań prezentowanych w innych wpisach na tym blogu, więc założę się, że większość osób które tu zaglądają takie ubrania nie interesują, ani ich stylistyka, ani ceny. Nie trudno się domyslić, co jest motywacją do umieszczania tutaj takich zdjęć, no na pewno nie jest to myślenie o czytelnikach.
dodany przez Magdalena @ 15 czerwca 2022 o 21:04. #
Przestaje mi się podobac to wszechobecne logo. Kiedyś Chanel był bardzo minimalistyczny, a miłośnicy i tak go rozpoznawali 🙂 o to w tym wszystkim chodzilo. Podoba mi się ta czarna sukienka, ale nie założyłabym jej że względu na napstrokane logo… I ilość biżuterii… Sama Chanel mówiła żeby przed wyjściem zdjąć jakaś część biżuterii żeby nie było jej za dużo 🙂a tu? Całkowity przewrót. Wątpię żeby samej Coco Chanel podobało się to co obecnie jest prezentowane.
dodany przez Asia @ 16 czerwca 2022 o 11:05. #
Moda przemija styl pozostaje…
dodany przez Cappuccino @ 16 czerwca 2022 o 11:12. #
Coco Chanel mówiła: „Przed wyjściem z domu spójrz w lustro i ściągnij jedną rzecz”. Każdy chyba rozumie o co jej chodziło: nadmiar jest zbędny, przytłaczający i oznacza brak gustu. Dziś powiedziałybyśmy „less is more”. Na modelkach jest zbyt wiele wszystkiego i logo … wszędzie, aż do znudzenia. Oczywiście są tacy/takie, którym się to podoba i ok, ale jeśli nam nie to też mamy prawo. Dla mnie nie jest to ubranie tylko przebranie. To co robiła CC i jej wpływ na modę jest niezaprzeczalny, ale to teraz prezentuje Chanel niewiele ma z tym wspólnego. Pozostały symbole: kamelia, perły, czerwień z wszelkimi jej odcieniami i kilka innych…
dodany przez Dorota @ 16 czerwca 2022 o 14:20. #
Bardzo arystokratyczne prawda? Tak na pokaz dla księżnej, królowej, na jakas tam królewską uroczystość, ich własne spotkania. Dla bardzo bogatych żeby poczuli się lepiej na temat siebie bo tylko ich stać na takie ubranie. Ubrania zdecydowanie przyciągają uwagę, są inne. I są na pokaz jak cała arystokracja. Detale tych ubrań wydają się niepoważne. To dobrze mieć taki dystans do siebie, do swojego ubrania, Zakładać coś dla zabawy niż ciągle na poważnie. Bez przejmowania się. Z jednej strony ciekawe. Z drugiej obrzydliwe są nierówności, wywyższanie się, i cały ten market dla bogaczy. Drogie marki też źle traktują swoich pracowników. Sprowadzają ich z Chin czy Wietnamu do Francji, do Włoch. Nie dają im dobrych warunków pracy, ubezpieczeń socjalnych. Można napisać o tym bardzo duzo. Zamiast przewyższać się w cenach kreacji i paleniu tego co nie sprzedaje się, szkoda że nie próbują wywyższać się lepszym traktowaniem pracowników i pozyskiwaniem materiałów. Mój głos nie liczy się zbytnio. Nie mam budżetu na takie ubrania, a mniejsze rzeczy nie są dla mnie warte ceny. Chodząca reklama też nie będę. Ci z Was którzy mają na to budżet zastanówcie się co chcecie sobą reprezentować. Zgadzam się z osobą która wcześniej napisała że sama Coco Chanel chyba nie dałaby aprobaty na taką politykę.
dodany przez Lane @ 16 czerwca 2022 o 16:26. #
W punkt! Bardzo trafny komentarz, podpisuję się pod nim. Myślę, że warto zastanowić się nad problemem konsumpcjonizmu, przeraża mnie ideologia jaka towarzyszy sprzedaży ubrań.
dodany przez Gość @ 17 czerwca 2022 o 14:46. #
Kasia odlatuje w nieznane…
dodany przez Magdalena @ 17 czerwca 2022 o 14:31. #
Te wpisy o Chanel to mega nuda.
dodany przez Gosia @ 17 czerwca 2022 o 20:06. #
MLE mogłoby wyjść z tej monotonności i zaprojektować jakiś żakiet i spódnicę/spodnie/sukienkę w tym stylu i mocnym kolorze :)
Byle w normalnej długości!!
dodany przez Asia @ 17 czerwca 2022 o 22:09. #
Jestem za! Myślę, że zeszłaby na pniu. Coś mi się wydaję, że szafę kapsułową już chyba prawie każdy zainteresowany ma i teraz szuka bardziej oryginalnych rzeczy.
dodany przez Joanna @ 18 czerwca 2022 o 15:38. #
Żeby rękawy były chociaż te 2 cm dłuższe 🙈
dodany przez Magdalena @ 19 czerwca 2022 o 01:04. #
MLE mogłoby wyjść z tej monotonności i zaprojektować jakiś żakiet i spódnicę/spodnie/sukienkę w tym stylu i mocnym kolorze :)
Byle w normalnej długości!!
Bo niestety większość ubrań z obecnej kolekcji jest drastycznie krótka
dodany przez Asia @ 18 czerwca 2022 o 07:45. #
Pierwsze zdjęcie to kwintesencja Coco Chanel. Trzecie i czwarte zdjęcie – jakiś żart.
dodany przez Charlotte @ 18 czerwca 2022 o 07:56. #
Pełen odlot Katarzyny w kosmos
dodany przez Beata @ 18 czerwca 2022 o 07:58. #
Strasznie lubię czytać komentarze na tym blogu. Naprawdę bardzo.
dodany przez Agata @ 18 czerwca 2022 o 11:37. #
Ja też:) To naprawdę zabawne:D
dodany przez Małgośka @ 19 czerwca 2022 o 17:00. #
Jakoś za dużo w nich wszystkich… wszystkiego?! XD Średnie trochu te ubranka.
dodany przez Surowa Kawa @ 27 czerwca 2022 o 09:34. #
Twoja relacja z pokazu CHANEL Métiers d’art jest niezwykle inspirująca i wspaniale oddaje hołd mistrzom rzemiosła, którzy stoją za wyjątkowymi kreacjami tej marki. Widać, że robisz to z pasją.
dodany przez Riwiera Francuska @ 1 czerwca 2024 o 02:38. #