Haute Couture? Pret-a-porter? A może crusie? Według niektórych to właśnie pokazy z cyklu Métiers d’art  powinny być dla miłośników mody najważniejsze. Dlaczego? Bo w tym przypadku nie ma zwyczajowego szumu paparazzi przed wejściem, marketingowego rozmachu czy imponujących dekoracji (co jest przecież znakiem rozpoznawczym domu mody CHANEL – przez lata przekształcił przecież przepastny Palais we wszystko, od alpejskiej wioski po stację kosmiczną). Métiers d’art to oddaniu hołdu mistrzom rzemieślnictwa i pracowniom, które na co dzień tworzą projekty dla marki.

   Prawie każda kamelia z jedwabiu, tweedu i skóry, którą widzisz na produkcie Chanel, jest skrupulatnie wykonana przez dom Lemarié. Każdy podpis na kurtce Chanel jest tworzony przez Maison Desrues. Pracowania Goldsmiths Goossens tworzy elegancką biżuterię Chanel, a hafciarnia Lesage jest odpowiedzialna, między innymi, za niezliczone wariacje charakterystycznego tweedu. Są też inni: szewc Massaro, Maison Michel, plisarz Lognon i Montex, specjalistka od kaszmiru Barrie Knitwear – nazwisk odpowiedzialnych za rzemieślnicze cuda można wymieniać bez końca. 

   Przez wiele lat Francja była epicentrum tych niszowych, ale żywotnych atelier, których praca była siłą napędową mody, od Haute Couture po modę na ulicy. Jednak globalizacja, uzależnienie od maszyn i coraz niższe wymagania klientwów sprawiły, że takim zakładom do niedawna groziło wyginięcie. I tu właśnie wkroczyła Chanel…

   Pokaz jak zwykle uświetniły gwiazdy zaprzyjaźnione z francuskim domem mody. W dalszej części wpisu możecie zobaczyć na zdjęciach efekty pracy rzemieślników CHANEL.