Urodzenie dziecka, nauka do matury, koronawirusowy lockdown czy zdobywanie Kilimandżaro – różne sytuacje w życiu sprawiają, że z jakiegoś powodu zapominamy o istnieniu kosmetyków. Niektórzy po takim detoksie dochodzą do wniosku, że nie były one im wcale potrzebne, ale ja nie jestem taką osobą.
Domyślam się, bazując na moim doświadczeniu, że w niejednym komentarzu przeczytam o mamach, które tuż po urodzeniu dziecka wszystko ogarniały, a ja jestem po prostu leniwą krową, więc wspomnę tylko o pewnym banale – nie oceniajmy siebie nawzajem zbyt surowo i pamiętajmy, że możemy się różnić pod paroma względami. Jedni są dobrzy z matematyki, inni z historii. Jedne kobiety wychodzą ze szpitala w szpilkach i fryzurą w stylu aniołków Victoria’s Secret, inne przez miesiąc po porodzie nie potrafią znaleźć szczotki do włosów.
Wszystkie chyba widziałyśmy zdjęcia Księżnej Kate gdy, po każdym z trzech porodów, wychodziła ze szpitala w eleganckiej sukience, w profesjonalnym makijażu i uśmiechem na ustach. To przypadek skrajny, w końcu mówimy o Księżnej, ale dobrze obrazuje to, jak różnie podchodzimy do tego tematu. Mi zdecydowanie bliżej było do Oli Żebrowskiej, która nie bała się wyjść ze szpitala w dresach i bez makijażu. Mnie było jednak zdecydowanie łatwiej – nie wiem czy zdobyłabym się na taki luz gdybym wiedziała, że czeka na mnie pod szpitalem stado paparazzich. Tym większy szacunek!
I tu pojawia się kolejny paradoks. Z jednej strony podziwiamy kobiety, które mają na tyle dużo dystansu do siebie i asertywności wobec oczekiwań otoczenia, że się kwestią pociążowej urody w ogóle nie przejmują. Z drugiej strony podziwiamy także te, które tą urodę utrzymują – szczególnie jeśli mówimy o przypadkach, w których wymaga to dużego nakładu pracy. Oczywiście to pewne uogólnienie – dla każdej z nas macierzyństwo to bardzo indywidualny czas. Dla mnie było drogą przez nieumyte włosy i poplamione bluzy (bo bluzki nie miałam na sobie do dzisiaj).
Przy okazji mogłam się przekonać, że kosmetyki jednak działają. Po trzech miesiącach nieużywania żadnych kosmetyków, poza pastą do zębów i mydła, widzę jak na dłoni, że ten cały kosmetyczny przemysł jednak ma jakiś sens. I działa. Poniżej przeczytacie o tym, co stało się z moją skórą twarzy, ciałem i włosami w takcie takiego nieplanowanego detoksu. Podaję też zestawienie kosmetyków, do których postanowiłam wrócić, bo wiedziałam, że pomogą mi przywrócić mój wygląd do akceptowalnego stanu.
Zwróćcie uwagę, że większość kosmetyków możecie kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Prawie wszystkie marki udostępniają kod rabatowy, a jedna przygotowała go specjalnie dla Was.
Ten kod jest specjalnie dla Czytelniczek bloga – „MLE20” upoważnia do zniżki 20% w sklepie D’ALCHEMY i dotyczy wszystkich kosmetyków i zestawów w regularnych pojemnościach (promocja obowiązuje do 15 października).
1. Krem pod oczy.
Przed porodem byłam przekonana, że mam dość mocno podkrążone oczy. Jak to mówią – wszystko zależy od punktu widzenia. Wtedy miałam do czynienia z jakimś ledwo widocznym odcieniem fioletu. Teraz skóra pod oczami jest sina i opuchnięta – w zasadzie wystarczy dopasować jakiś strój i zestaw na halloween gotowy. Do listopada jednak daleko – z resztą zamiast przebranych dzieci straszyć będzie wtedy dalej wirus, więc żadnej imprezy nie będzie.
Wracam więc do mojego ulubionego kremu D’ALCHEMY w skład którego wchodzi między innymi wyciąg z krwawnika, nagietka, dziurawca i rumianku – to idealny zestaw do walki z opuchlizną i siną skórą. Marka specjalizuje się w kosmetykach o działaniu anti-aging. Preparaty D’ALCHEMY powstają z roślin uprawianych metodami ekologicznymi lub dziko rosnących na terenach pozbawionych zanieczyszczeń. Potwierdzają to m.in. certyfikaty organiczności surowców, przyznawane przez niezależne instytucje międzynarodowe. Wszystkie kosmetyki są bez parabenów, ftalanów, siarczanów (SLS/SLES), olejów mineralnych, parafiny, wazeliny, silikonów, lanoliny, glikolu (PEG), MEA/DEA/TEA, kwasu para-aminobenzoesowego (PABA), syntetycznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, składników pochodzenia zwierzęcego. Uffff! Skończyłam! Innymi słowy, jak widzicie, producent pilnuje, by nie znajdowało się w nich nic, co z dużym prawdopodobieństwem może podrażniać naszą skórę. Poza tym, mimo bogatej konsystencji kremu błyskawicznie się wchłania i umożliwia natychmiastowe wykonanie makijażu.
Jeśli spodoba Wam się, któryś z kosmetyków Basic Lab warto użyć kodu „TWOJBASIC” – umożliwia zakup produktów z 20% rabatem (promocja nie dotyczy zestawów).
2. Serum.
Gdybym jeszcze miesiąc temu miała w dwóch słowach opisać moją skórę, to byłyby to słowa: szara i zmęczona. Na pierwszy rzut oka było widać, że jest zaniedbana. Gdy wspominałam, że przez pierwsze trzy miesiące po porodzie tknęłam tylko pastę do zębów, nie żartowałam (no dobra, jeszcze szampon do włosów – tłuste włosy mogłyby skończyć się rozwodem, a rozwód załamaniem – bez sensu). Na pewno już doskonale wiecie, że od zadań specjalnych nie służy krem, tylko serum. To w tych małych buteleczkach jest ukryte znacznie więcej dobrodziejstw, do tego często w mocniejszej, bardziej skoncentrowanej formie. Mój kosmetyczny „Święty Graal” to serum od Basic Lab z 15% zawartością trehalozy, która jest świetnym przeciwutleniaczem i ma właściwości silnie nawadniające. Natomiast 10% stężenie peptydu snap-8 i małocząsteczkowego kwasu hialuronowego działa odmładzająco. Stosuję je na dzień i na noc – obiecałam sobie, że zużyję je do ostatniej kropli.
Tonik z wodą siarczkową. Na stronie Balneokosmetyki można kupić wszystkie produkty o 20 % taniej. Wystarczy wpisać kod „balneo20”. Promocja trwa do 09.09.2020r.
3. Tonik.
Znacie tę teorię, że jak kobieta przestaje stosować makijaż i związane z nim zabiegi pielęgnacyjno-higieniczne to wtedy niby skóra może odpocząć i cera staje się ładniejsza? Może to i prawda – jak jesteśmy w liceum (choć szczerze mówiąc – i tak wątpię!). W moim przypadku odstawienie kosmetyków skończyło się tym, że moja cera nigdy gorzej nie wyglądała – taka brutalna prawda.
Na szczęście odwyk się skończył. Już nie myję twarzy wyłącznie podczas kąpieli pod prysznicem. Na umywalce dumnie stoi butelka toniku i od kilkunastu dni codziennie rano opłukuję nim twarz. Co do samego preparatu to pozostaję wierna marce Balneokosmetyki. Przez wiele lat ich stosowania wiem czego się po nich spodziewać i są to zdecydowanie pozytywne efekty. Cała linia jest stworzona na bazie najsilniejszej na świecie wody siarczkowej (bardzo silnie zmineralizowana woda lecznicza o wysokiej zawartości bioaktywnej siarki oraz innych mikroelementów takich jak: sód, wapń, magnez, potas, chlor, brom, jod. Ma działanie antybakteryjnie, przeciwzapalne i bakteriobójcze). Tonik dodatkowo ma w składzie witaminę C, naturalną betainę, ekstrakt z cytryny i pomarańczy, kompleks cukrowy i naturalny prebiotyk (zawiera aż 99% składników pochodzenia naturalnego). Poza tym świetnie nadaje się do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej.
Tylko do końca października można kupić maskę Aquayo w atrakcyjnej cenie z kodem „ MASK20” – promocja upoważnia do zakupu kosmetyku z 20% rabatem. Jeśli macie czas i lubicie ekologiczne nowinki, to koniecznie przeczytajcie, o tym jak tworzone są ich opakowania.
4. Maska na noc.
Tonik to jednak tylko artyleria to wyczyszczenia (dosłownie) przedpola. Piechotą i kawalerią w jednym, której zadaniem jest przywrócenie mojej twarzy ładnego wyglądu jest maska – broń, która daje szybkie i spektakularne efekty. I do tego pasuje do naszych typowych kobiecych rytuałów. To właśnie wieczorem, gdy dzieci leżą już w łóżkach, mamy chwilę dla siebie – maska na noc idealnie wpasowuje się w ten rytm. W moim przypadku dodatkowym celem jest odzyskanie naturalnego odcienia skóry twarzy. Już w przeszłości szukałam odpowiedniego produktu i przekonałam się, który najlepiej sprosta temu zadaniu. W składzie ma minerały morskie, który silnie nawilżają skórę i dodają jej blasku. Praktyczną zaletą jest to, że nie muszę kupować całego zestawu, a jedynie sam krem w wymiennym wkładzie. Na marginesie dodam, że kosmetyki Aquayo zamknięte są w opakowaniach składających się z minimum 30 procent materiału pochodzenia roślinnego – dokładnie mowa tu o trzcinie cukrowej.
5. Włosy.
Jak już wspomniałam, moje włosy miały ten luksus przez ostatni czas, że używałam szamponu. To oczywiście ironia, wiadomo, że szampon to absolutnie podstawowa higiena, która nie gwarantuje niczego, poza tym, że włosy nie robią się tłuste. W moim przypadku wystąpiły typowe skutki ciążowej i pociążowej burzy hormonalnej, czyli wypadanie (i to garściami), suchość i łamliwość. O radę poprosiłam moją fryzjerkę. Zasugerowała mi zmianę kosmetyków do włosów z Kevina Marphiego na Davines, bo mają lepszy skład. Zdecydowałam się na serię Ol i po kilku myciach faktycznie jest lepiej. Wyglądają zdrowiej i są sypkie. Szczególnie warty polecenia jest olejek z tej serii.
Teraz można kupić wszystkie kosmetyki Cellublue z 30% rabatem – wystarczy użyć kodu „ZDROWASKORA”. Widoczny na zdjęciu krem został stworzony z 98% naturalnych składników – reguluje, uelastycznia skórę i ma naturalny zapach. Mogą go stosować kobiety karmiące i w ciąży.
6. Balsam do ciała na rozstępy.
Moje ciało przez ostatnie trzy miesiące przeszło ogromną metamorfozę. W ciąży przytyłam dwadzieścia kilogramów (tak, to niewątpliwie temat na kolejny wpis), więc łatwo sobie wyobrazić jakim naprężeniom uległa skóra w okolicach brzucha, piersi czy ud. Od razu przyznam bez ogródek – nie używałam przez te trzy miesiące kosmetyków przeciw rozstępom. Nie chcę się nawet zastanawiać nad tym, czy to by coś wyraźnie zmieniło, skupiam się na gorącej nadziei, że jeśli teraz wprowadzę je do gry, to na pewno za jakiś czas efekt będzie widoczny. Po poprzedniej ciąży, z Julią, walczyłam z podobnym problemem i wtedy udało się szybko pozbyć rozstępów – dlaczego teraz miałoby być inaczej? (wiem, wiem, wiek, ciąża ciąży nie równa, ale nie pozbawiajcie mnie nadziei!). Koleżanka poleciła mi markę Cellublue a w szczególności serię Mom’s World (jest dość popularna we Francji). Ostatnio też widziałam, że Maffashion „maltretuje” swoje obserwatorki (w tym mnie) reklamami tej marki, a co by nie mówić robi to na tyle dobrze, że sama też uwierzyłam i postanowiłam je przetestować.
Dotarłyście do końca moich narzekań. Gratulacje! Mam nadzieję, że wśród tych krótkich recenzji znalazłyście coś dla siebie. Jeśli macie na swoim koncie podobne „kosmetyczne detoxy” to chętnie przeczytam o Waszych wrażeniach. Z niecierpliwością (i narastającym strachem ;)) czekam na Wasze komentarze!